Karty biblioteczne

Proces wypożyczania książek w bibliotekach można usprawnić w łatwy i tani sposób – umożliwiają to plastikowe karty biblioteczne. Takie rozwiązanie pozwala na automatyczną identyfikację czytelników, a tym samym szybszą ich obsługę i wyeliminowanie ewentualnych pomyłek.

Karta biblioteczna najczęściej posiada kod kreskowy (kod paskowy) – jest to rozwiązanie najkorzystniejsze cenowo, ponieważ praktycznie w każdej bibliotece taki czytnik już się znajduje (ewidencja księgozbiorów – program biblioteczny). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby karty miały pasek magnetyczny lub moduł elektroniczny (w zależności od oczekiwanej funkcjonalności).

W momencie rejestracji karta czytelnika jest wydawana  i przypisywana do danej osoby za pośrednictwem specjalistycznego oprogramowania, jakim są różne programy biblioteczne. Wyposażając bibliotekę dodatkowo w drukarkę kart plastikowych możemy personalizować karty czytelnika imiennie – jest to kolejne zabezpieczenie przed ewentualnymi nadużyciami osób nieupoważnionych do posługiwania się daną kartą.

Plastikowe karty biblioteczne są nieporównywalnie trwalsze od kart papierowych i współpracują z oprogramowaniem wielu firm, np. system biblioteczny MOL (Optivum, Libra 2000, Patron 3, Molik), systemy biblioteczne SOKRATES-software (SOWA, SOWA2), Max Elektronik SA (PROLIB), ALEPH, Jeżyk Software (BIBLOS) i innych.